
Månedsvinner Joel Anders Johannessen mottar verdisjekk kr. 1000,- fra CEWE.no
Månedskonkurransen med tema «Lys i mørke» bød på mange sterke og varierte bidrag. Temaet åpnet for både det stemningsfulle, det abstrakte og det dokumentariske, og juryen fra Drammen Fotoklubb hadde en krevende, men givende oppgave med å rangere bildene.
Lys brukt mot mørke omgivelser er et klassisk fotografisk virkemiddel som utfordrer fotografen til å jobbe bevisst med kontraster, eksponering og komposisjon. Resultatet ble en spennende samling bilder der lyset enten skaper ro og ettertanke, eller energi og bevegelse.
Gull: Joel Anders Johannessen
Vinnerbildet utmerket seg med en subtil og gjennomtenkt lysbruk som skaper en rolig, kveldsaktig stemning. Juryen fremhever hvordan belysningen leder blikket naturlig mot avisen og brillene, som fungerer som et tydelig fokuspunkt i bildet. Komposisjonen er balansert, med forgrunnselementer som gir dybde og leder videre mot det mykt draperte teppet i bakgrunnen. Skyggene og det varme, dempede lyset gir assosiasjoner til stillhet, hvile og refleksjon. Et godt eksempel på hvordan «lys i mørke» kan tolkes på en lavmælt og poetisk måte.

Joel mottok en verdisjekk på kr 1000,- fra CEWE, som kan brukes til bildeprodukter hos cewe.no. Vi gratulerer!
Sølv: Anne Kristin Martinsen
Andreplassen gikk til et bilde som representerer en helt annen, men like treffende tolkning av temaet. Her møter vi lysmaling i sterke røde, grønne og blå fargetoner mot en mørk bakgrunn. De intrikate lysformene skaper et dynamisk og abstrakt uttrykk, mens refleksjonen i vannet tilfører både dybde og bevegelse. Juryen beskriver bildet som kreativt og visuelt fengslende, med en tydelig kontrast mellom lys og mørke.

Bronse: Gudny Åman
Tredjeplassen viser et energisk konsert- eller scenesituasjonsbilde der kraftige lysstråler i rødt og blått dominerer uttrykket. Det sentrale fokuset på lyskilden gir bildet retning, mens silhuettene av publikum skaper både dybde og kontekst. Juryen peker på at eksponeringen fungerer godt dersom fokuset er på lys og stemning, og at en eventuell lysjustering kan gi mer detalj i publikum dersom ønskelig. Bildet formidler intensitet og bevegelse på en effektiv måte.

Hederlig omtale: Tove Høvik
Hederlig omtale går til et stemningsfullt bilde der en lysende kule fungerer som et varmt og magisk fokuspunkt. Lyset fremhever ansikt og hender på en fin måte, mens mørket rundt skaper mystikk. Snø, grener og antrekk spiller godt sammen og gir både tekstur og dybde. Juryen fremhever den fortellende kvaliteten i bildet, der også kosteskaftet bidrar til en underliggende historie.

Vi gratulerer alle vinnerne og takker for mange flotte bidrag. Temaet «Lys i mørke» viser tydelig hvor mangfoldig fotografisk uttrykk kan være, selv innenfor et tilsynelatende avgrenset tema.
Takk til Drammen Fotoklubb med David Been som juryleder for en godt utført jobb!
Alle bidragene kan du se her:
Månedsvinner januar 2026 | Eidsvoll Fotoklubb
Artikkelen er utviklet med bistand fra kunstig intelligens.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.